10 záludných otázek, na které se bude ptát prodejce kol

Záludná by snad neměla být žádná. Prodejce by vám měl dávat takové otázky, u kterých si budete jistí svou odpovědí a nedostane vás do rozpaků.

V ideálním případě, byste měli poznat, že vám chce dobře poradit a opravdu pomoct s výběrem toho správného kola pro vás. Když to tak nebudete cítit, rychle pryč! Vaše zbrusu nové kolo vám přece musí sedět a dělat vám radost. Ne že uděláte radost prodejci, co vám nacpe starý model, o který nikdo nezavadil už roky.

Jedny z prvních otázek by měly znít asi takto. 

Jaký typ kola hledáte?

Nevíte!? I to je možné a vlastně to ani není ani tak neobvyklé. V dnešní době máme modelové řady na všechny typy disciplín. Ale rozdělení do základní tří třid vás určitě nasměruje tím správným směrem. Představte si, že jsou kola na Off-Road (horská kola, sjezdové, enduro) On-Road (silniční, gravel) nebo Hybrid modely (městská kola, rekreační)

To je jen základní rozdělení. Následující otázky pomůžou trochu na cestě za vašim vysněným kolem.

Jak chcete na kole jezdit?

Potřebujete kolo jen jako dopravní prostředek do práce nebo chcete začít makat na své kondici a nové kolo bude vaším impulsem to brát vážně nebo chcete jen trávit víkendy s přáteli co jezdí na výlety.

Kde budete na kole chtít jezdit?

Je tolik možnosti kam na kole vyrazit, a tak je opravdu důležité si dobře rozmyslet co zrovna vás láká. A kam byste se na kole chtěli podívat. Určitě kolo do bikeparku bude vypadat jinak než model do města. 

S kým budete chtít na kole jezdit?

Když vaši kamarádí vyráží každý víkend na horském kole a jejich cílem je například poznávání českých pivovarů. Asi byste je moc nepotěšili na srazu z brusu novou silničkou.

Jaké jsou vaše zkušenosti?

S počtem najetých kilometrů budou stoupat i vaše nároky na komponenty, na materiál rámu nebo jeho geometrii. Pravdou je že i závoďák jako já si nechá vždy dobře poradit od někoho, kdo sleduje všechny novinky a trendy co se kolem kol točí. 

Bike nebo E-bike?

Naše cyklistická rodina se opravdu hodně rozrůstá, a to hlavně díky e-bikům. Možná zrovna vy patříte mezi ty, co si neuměli představit ani v nejdivočejších snech že vyjedou na vysílač Ještěd. Jenže nemyslitelné se teď stává hračkou. Jak se vyznat mezi e-biky? To je určitě na samotný článek tady na blogu. 

Jaký je váš budget?

Kolik jste ochotni investovat vám určitě pomůže s výběrem a zredukuje možnosti výběru.

Lpíte na značce?

Trek, Superior, Specialized, Author nic vám to neříká? Každá značka má svojí filozofii. Která z nich je vám nejblíže? A tak i otázka na značku by tu neměla chybět.

Jak jste vysoká/ý?

Velikost rámu je velmi důležitá, určuje se podle vaší výšky. 

Kde najdu to správné kolo?

No přece na outfindo.cz

Závěrem pár otázek na prodejce. 

  • Když jezdím XY jaké kolo byste mi doporučil?
  • Nabídnete mi i jiné alternativy?
  • Proč si myslíte že tohle kolo je pro mě ideální?
  • Jaké máte zkušenosti vy s koly?
  • Máte k nějaké reklamace k tomuto modelu?
  • Pomůžete mi s nastavením posedu?
  • Pomůžete mi s personalizací? (třeba výběr sedla, gripů)
  • Jak se o kolo mám starat?
  • Mám v ceně první servis zdarma?
  • Můžu se na kole projet?