Jak vybrat dětské kolo

Jak vybrat dětské kolo

Někde palce, jinde roky, občas zase písmenka… Na první pohled může výběr dětského kola vypadat složitě. Slibujeme, že po těchto pár řádcích a s naší odbornou pomocí to bude hračka!

Nejčastěji se velikost dětských kol udává velikostí kol jako takových, a to v palcích. Pokud je to mu u nějakého výrobce jinak, tento parametr není pro porovnání s jinými koly nijak těžké dohledat.

U nás žádné převody velikostí řešit nemusíte. Stačí zadat výšku v panelu na levé straně. Rázem budete vybírat jen z kol, která jsou pro vaši ratolest adekvátní. Nejdůležitějším faktorem bude výška dítěte. Kromě výšky dítěte můžete o něco níže nastavit cenové rozpětí, do kterého se chcete vejít a vybrat, jestli chcete kolo horské nebo jiné, preferovanou značku, modelový rok a další…

Když začneme úplně od nejmladších. Na cyklistické sedlo se děti dostávají poprvé kolem půl druhého roku. Ideálním startem je tzv. odrážedlo, na kterém se děti perfektně naučí rovnováze. Přechod na klasické kolo pro ně pak bude mnohem snazší a často zvládnou přeskočit fázi s přídavnými kolečky. Pro odrážedla máme na OUTFINDO vyčleněnou samostatnou kategorii, a tak je najdete přehledně všechny hezky pohromadě.

Už od prvních najetých metrů se děti učí užitečné návyky pro celý život, proto je důležité myslet na jejich bezpečnost a hned od začátků používat při sebekratší jízdě cyklistickou helmu. Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš!

Když už dítě zvládá bez problémů jízdu na odrážedle a vy mu pěšky jen těžko stačíte, je na čase poohlédnout se po prvním opravdovém kole. Velikostně se budeme pohybovat u 12 a 16 palcových kol. Pro tuto kategorii bývá samozřejmostí možnost přidělání balančních koleček. Kola mají nejčastěji jeden převod, takže se dítě může maximálně soustředit na držení rovnováhy při šlapání a brždění, které je řešeno nejčastěji zpětným záběrem pedálů – tzv. torpédem a přední pákovou brzdou.

Prvňáčci, kteří měří okolo 115 centimetrů už se pomalu přehoupávají k vícerychlostním kolům s přehazovačkou. Nelekejte se, když nenajdete na řídítkách stejné řazení jako u svého kola. U dětí probíhá řazení pro lepší ovladatelnost otočným systémem jako je například GripShift nebo RevoShift. Brzdy jsou vpředu i vzadu pákové a u některých modelů najdeme už i odpruženou vidlici pro vetší pohodlí jezdce při delších vyjížďkách v těžším terénu.

Velikostně tedy s řazením začínáme u 20 palcových kol s přehazovačkou. U 24 palcových kol už můžeme najít i přesmykač, a jedná se tak již o téměř shodná kola jako u seniorských modelů.

Na co si dát při výběru pozor?

  • Velikost kola – děti nám rostou před očima, a tak se rodiče často snaží kupovat kolo větší, aby vydrželo delší dobu. Snažte se ale vždy kupovat kolo, kde alespoň momentální výška dítěte odpovídá spodní hranici daného rozpětí. Dítě na nepřiměřeně velkém kole můžu přijít snáze k úrazu, protože se mu bude kolo hůře ovládat, bude mít špatný posed a s ním si snáze osvojí špatné návyky. Pro kontrolu by mělo být dítě vždy schopné dosáhnout bezpečně na zem.
  • Váha kola – zvláště u nejmenších závodníků je dobré při výběru nechat dítě s kolem chvilku si „hrát“. Pokud by s kolem nedokázalo manipulovat nebo ho například zvednout položené na boku, asi by se s ním také zbytečně natrápil.
  • Nezapomeňte zkontrolovat, že je dítě schopné dosáhnout na brzdové páky, případně, zda se jejich vzdálenost dá upravit. Kolo s brzdami, na které nedosáhnete, nebrzdí.

Výběru dětského kola se nemusíte bát. Pokud si svým výběrem nejste jistí, zeptejte se našich odborníků na chatu, rádi vám se vším pomohou.