Vybíráme dámské kolo. Čím se liší od pánského?

Ti, co jsou mezi námi dříve narození, si mohou představovat dámskou variantu kola jako dopravní prostředek, který je přizpůsoben jízdě v sukni, má nosič na tašku s nákupem a nízký rám pro snadnější nastupování / vystupování.

Taková kola na trhu jistě stále najdeme, ale my máme dnes na mysli něco úplně jiného. Na dámském kole, které Vám sedne budete schopna zaříznout nejednoho chlapa, jde o to, že Vám bude sedět tak perfektně, jako dámské džíny, trika, boty a jiné ryze dámské věci, a prožitek z jízdy bude nesrovnatelný. 

Pro některé ženy, může být koupě kola stresující, přeci jenom se jedná a techničtější produkt a obchodě se setkáváme především s prodejci kol muži. Prodejce kol v „sukni“ je spíš raritou i tak se několik statečných žen ve světě cyklistiky najde.

Pojďme se zamyslet, proč jsou od některých výrobců na trhu kola výhradně pro dámy. Možná proto, že naše těla jsou fyziologicky naprosto odlišná, máme menší dlaně s kratšími prsty, kratší ruce, naopak delší nohy a širší pánev. Odlišný je i náš styl jízdy a někdy máme i odlišná očekávání od našeho vysněného biku.

Nutno podotknout, že se nejedná pouze o barevná provedení a menší velikosti. Pojďme se tedy podívat co se liší a jak.

Čím se liší dámská kola?

  • Geometrie / tedy tím v jakých úhlech jsou jednotlivé trubky rámu spojeny k sobě (máme delší spodní končetiny oproti horním) 
  • kratší představec (kratší horní končetiny)
  • užší řídítka (menší rozpětí)
  • gripy / držátka (máme jemnější a menší dlaně)
  • sedlo (máme širší pánev)
  • přední odpružená vidlice / zadní tlumič (obecně jsme lehčí a menší, můžeme volit jiné tlakování vidlice, či měkčí pružinu)
  • převody neboli pohon (jiný poměr převodů, u jedno-převodníkových kol volíme menší převodník, který nám umožňuje šlapat frekvenčněji s menším úsilím, naopak náš nejtěžší převod nevyvine takovou rychlost z kopce jako třeba u pánů

Je toho hodně co se na kolech pro dámy může lišit, velkou službu nám udělá, pokud výrobce na tyto odlišnosti myslí a kolo na trh dodává upraveno pro potřeby žen. Všechny tyto změny dohromady nám dovolují kolo lépe ovládat, nemít bolavá pozadí a záda a užít si naplno radost z pohybu v přírodě. 

Není nutné věšet hlavu, pokud vybereme model, který není označen jako ryze dámský, Váš prodejce Vám jistě rád poradí, jak kolo upravit k Vašemu potěšení.

Já osobně jsem velký fanoušek dámských produktů, ať už se jedná o lyže, kola a či jiné vybavení. Většinou tyto produkty testují ženy, pro které je primárně produkt určený. Ve své sbírce kol (5) mám ovšem i unisex modely, na kterých jsem vyměnila pár komponentů, které mi vyhovují více jako je sedlo, řídítka včetně gripů a představce. Rázem je z toho set up přímo pro mě.